ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որտեղ քննարկվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2024 թվականի տարեկան զեկույցը, ՔՊ պատգամավոր Արփի Դավոյանն անդրադարձավ վարույթների թվի ավելացման և քննիչների պակասի խնդրին։ Պատգամավորը ՀԿԿ նախագահ Արթուր Նահապետյանից հետաքրրքվեց, թե ինչպես է պատկերացնում այս խնդրի լուծումը։
Ըստ նրա՝ թեև հաստիքները մեկ տարի առաջ կրկնապատկել են, բայց շարունակվում է քննիչների ծանրաբեռնվածությունը։
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեում շատ դեպքերում քննվում են բարդ և բազմադրվագ վարույթներ, որոնցով քննիչները մեծածավալ աշխատանքներ են կատարում։ Մեր խնդիրը, սակայն, հաստիքների ավերացումը չէ, այլ մենք  ձեր աջակցությունն ենք ակնկալում այդ պրոցեսի պարզեցման համար։ Օրինակ, մենք օպերատիվ բաժնում ունենք շուրջ 38 թափուր հաստիք, որը լրացնելու հնարավորություն չունենք։ Նույնիսկ մրցույթներին մասնակցելու ցանկություն հայտնողներ չկան, որովհետև պրոցեսը շատ բարդ ու ժամանակատար է։ Մեկ օպերատիվ աշխատակից աշխատանքի ընդունելու համար մեզանից պահանջվում է 4 ամիս»,- նշեց հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը՝ արձանագրելով նաև, որ քննիչների պակաս ևս ունեն։