Բաքվի զինվորական դատարանում այսօր ընթանում է Արցախի ղեկավարների և այլ պաշտոնյաների նկատմամբ հարուցված շինծու գործերով հերթական դատական նիստը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ պետական մեղադրողների հարցերին է պատասխանում Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանը։
Դավիթ Մանուկյանը նշել է, որ Արցախում հեռահար բալիստիկ հրթիռներ չեն եղել։ Նա նաև ասել է, որ «2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ինքը տեղյակ չի եղել առաջնագծից հեռու Ադրբեջանի տարածքների վրա հրթիռային հարձակումների մասին, այդ իրադարձությունների մասին իմացել է միայն ավելի ուշ»։
Մանուկյանը նաև ասել է, որ Արցախում զինվորական ծառայության ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կողմից ուղարկվել է կրթություն ստանալու Ռուսաստանի Ֆրունզեի անվան ռազմական ակադեմիայում։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին տեղի ունեցած նիստում էլ Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանն էր պատասխանել պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազների հարցերին։