ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում «ՀՀ-ի ԵՄ-ի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԱԳ փոխնախարար Պարյուր Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ խնդիր է դրվել վիզաների ազատականացման ժամկետների առումով։
Փոխնախարարը նշեց, որ վիզաների ազատականացումը միակ ոլորտն է, որտեղ չենք կարող ասել՝ բավարարված ենք համագործակցությամբ։ Հովհաննիսյանն ասաց, որ իրավիճակը գոհացուցիչ չէ, իսկ բողոքները բազմաթիվ են և չեն նվազում։ «Բանակցությունները մեկնարկել են 2024 թվականի դեկտեմբերին, որի ընթացքում տեղի ունեցան Եվրամիության համապատասխան պատվիրակության հետ ինտենսիվ բանակցություններ։ Հաջորդ փուլը նախատեսվում է ապրիլի 7-11-ը, երբ կգա երկրորդ պատվիրակությունը։
Եվրամիության մեր գործընկները ժամկետների հետ կապված ոչինչ չեն ասում»,-նշեց նա։Ըստ փոխնախարարի՝ տարբեր երկրների փորձը հաշվի առնելով` վիզաների ազատականացման գործընթացը միջինը տևում է 3-6 տարի։