«Հայ փոքրիկ երգիչներ» ՀԿ-ին պատկանող շենքը, որը տեղական նշանակության հուշարձան է, չթույլատրված շինաշխատանքի արդյունքում վնասվել է. Մշակույթի նախարարություն
Երևան քաղաքի Արամի 23 հասցեում գտնվող «Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիա ՀԿ-ին պատկանող շենքն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության 2004 թ. հոկտեմբերի 7-ի «Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը հաստատելու մասին» N 1616-Ն որոշմամբ հաստատված պետական ցուցակում` որպես տեղական նշանակության հուշարձան. ասված է ՀՀ մշակույթի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հուշարձան-շենքի կողային ճակատին կից տարածքում առանց ՀՀ մշակույթի նախարարության համաձայնության և թույլտվության կատարվել են հողային և շինարարական աշխատանքներ, որի արդյունքում վտանգվել է հիշյալ հուշարձան-շենքի կայունությունը:
Նշյալ շինարարական աշխատանքները կատարվել են «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի խախտմամբ, որոնք են.
16-րդ հոդված՝ «… գոտիների տարածքներում հողային, շինարարական և այլ տեսակի աշխատանքների, ինչպես նաև տնտեսական գործունեության իրականացումը կատարվում է լիազորված մարմնի թույլտվությամբ:»
22-րդ հոդված՝ «Հուշարձաններ ներառող տարածքներում շինարարական, … աշխատանքների համար … կառուցապատման, … նախագծերը սահմանված կարգով համաձայնեցվում են լիազորված մարմնի հետ:
Եթե նշված աշխատանքները կարող են վտանգել այդ տարածքներում գտնվող հուշարձանների պահպանությունն ու անվթարությունը, նախապես, աշխատանքների պատվիրատուի միջոցներով իրագործվում են հուշարձանների պահպանությունն ու անվթարությունն ապահովող միջոցառումներ` հետախուզություն, պեղումներ, վերականգնման աշխատանքներ, բացառիկ դեպքերում` տեղափոխում և լիազորված մարմնի կողմից առաջարկվող այլ աշխատանքներ»:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, առաջնորդվելով վերը նշված օրենքի դրույթներով, իր լիազորությունների սահմանում 2018 թ. սեպտեմբերի 12-ին գրությամբ դիմել է Երևանի քաղաքապետարան` խնդրելով դադարեցնել շինարարական աշխատանքները և հուշարձան-շենքի անկանխատեսելի փլուզումից խուսափելու համար հրատապ միջոցառումներ ձեռնարկել:
Միաժամանակ, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը հուշարձանի անխաթարությունը պահպանելու համար քննարկում է ունեցել կառուցապատողի ներկայացուցչի հետ և բանավոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերել`նախարարությանը ներկայացնել հուշարձանի անխաթարությունը պահպանելու վերաբերյալ նախագիծ:
Նախարարությունը խնդրի կապակցությամբ գրությամբ դիմել է Երևան քաղաքի դատախազությանը՝ օրինախախտ անձանց պատասխանատվության ենթարկելու և պահանջվող օրինական  գործունեությունն իրականացնելու համար:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը նաև իր պատրաստակամությունն է հայտնել հարցը քննարկել պատասխանատու և շահագրգիռ կողմերի հետ և ըստ խնդրի հրատապության՝ նախագծային լավագույն առաջարկին (հուշարձանը վտանգող խնդրի լուծմանը) տալ պահանջվող թույլտվություն: