Բաքուն արգելված միջոցներ է կիրառում Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների նկատմամբ։ Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հարցին, թե դիվանագիտական կորպուսն ի՞նչ է անում այս խայտառակությանը վերջ տալու, միջազգային հանրության հայացքն այդ խայտառակության վրա ուղղելու համար։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ գերիների հարցում ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հստակ գնահատականով։ Նա վստահեցրեց՝ մեր դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է, և առաջնորդվում է չվնասելու սկզբունքով։
«Մեր գնահատականը հստակ է․ արգելված միջոցներով՝ ֆիզիկական, հոգենական ճնշման միջոցներով, մեր ունեցած տեղեկություններով՝ նաև այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն։ Դա, բնականաբար, անընդունելի է մեզ համար»,- ասաց Փաշինյանը։