Լավ է կանգնել, բայց ավելի լավ է նախապատրաստել այն, ինչ մեզ պետք է վաղվա համար, ճգնաժամից դուրս գալու ելքը ազատ ընտրություններն են, և մենք չպետք է անպատրաստ հայտնվենք հաջորդ ընտրություններին։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի նախկին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին՝ Զուգդիդիում, որտեղ դիմել է հավաքված բնակչությանը։ Նա ասել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել նոր կուսակցություններ, որոնք կարտացոլեն այսօր ծնվող նոր Վրաստանը։
«Ռեժիմը դեմոկրատական ​​չէ, բայց հասարակությունը վաղուց Վրաստանում այդքան ժողովրդավարական, այդքան գիտակից, այդքան պատասխանատու և այդքան խաղաղ չի եղել։ Սա ձևավորվել է, և այս հասարակությանը պետք է խաղաղ լուծում այս ամենախորը, ամենամեծ ճգնաժամից, և այս լուծումն ազատ ընտրություններն են։ Ահա թե ինչ են խնդրում դրսի մեր ընկերները, սա է այն, ինչ մենք պահանջում ենք, և մենք դրան հասնելու ենք, բայց դրան հասնելու համար մենք պետք է պատրաստ լինենք։ Բավական չէ ընտրություններ, ընտրություններ ասելը: Մենք պետք է ամեն կերպ պատրաստվենք ընտրություններին, և ես պատրաստ եմ ձեզ օգնել այս հարցում, որպեսզի ձեր ուժերը երևան երկրում, որպեսզի մենք իմանանք, թե ով եք դուք, որտեղ եք, որպեսզի այլեւս խոսակցություն չլինի – Ես չեմ սիրում այս կուսակցությունը, ես չեմ սիրում այն կուսակցությունը: Եթե ​​ձեզ դուր չի գալիս, ինքներդ ձևավորեք այն, ձեր հերթն է: Այդ կուսակցությունները նույնպես կունենան իրենց տեղը, բազմազանությունն այս երկրի ուժն է, բայց իսկապես անհրաժեշտ են նոր կուսակցություններ, որոնք արտացոլում են նոր Վրաստանը, որն այսօր ծնվում է»,- ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
Նա ասաց, որ պետք է պատրաստվածություն, և դա չպետք է հետաձգվի մինչև վաղը։
«Սա պետք է սկսվեր երեկվանից: Լավ է կանգնել, բայց ավելի լավ է պատրաստվել նրան, ինչ մեզ պետք է վաղվա համար: Մենք չպետք է անպատրաստ լինենք հաջորդ ընտրություններին: Անձամբ ես իմ բոլոր ուժերի հետ աշխատում եմ ստեղծել այն պայմանները, որոնք կլինեն նվազագույն պայմանները, որպեսզի մենք, դուք և բոլորը կարողանանք հավատալ, որ ընտրություններն իսկապես ազատ և իսկապես պաշտպանված են լինելու։ Եթե մենք ուզում ենք խաղաղություն, ազատություն, ժողովրդավարություն, ապա դրանք ընտրություններ են, լավ պատրաստված ընտրություններ, որոնք մենք կպաշտպանենք մինչև վերջ»,- ասել է Սալոմե Զուրաբշվիլին։
Նա ասաց, որ ընդդիմությունը չի նախապատրաստվել 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ի ընտրություններին ըստ անհրաժեշտության:
«Մենք շատ լավ գիտենք, որ նախորդ ընտրությունները ոչ միայն կեղծվել են բարդ մեթոդներով, որոնք կարող էին մշակվել միայն երկրից դուրս, այլ նաև ճիշտ է, որ մենք չպատրաստվեցինք այնպես, ինչպես անհրաժեշտ էր: Պետք է նաև պատրաստ լինենք։ Սա մեր պարտքն է, ձեր պարտքն է, իմ պարտքը։ Մենք միասին ենք այս պայքարում, այս խաղաղ պայքարում, և մենք իսկապես միասին ենք հաղթելու»,- ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։