Ձեռնարկվել են օրենսդրական քայլեր՝ տրանսպորտային միջոցներից գողությունների դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար. տրանսպորտային միջոցներից կատարվող գողությունների համար պատասխանատվությունը կխստացվի։
Տրանսպորտային միջոցներից կատարվող գողությունների աճն այսօր լուրջ խնդիր է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում։ Նշված հանցագործությունների աճին նպաստում են ինչպես տրանսպորտային միջոցների քանակի ավելացումը, այնպես էլ այն հանգամանքը, որ տրանսպորտային միջոցներից գողություններ կատարելն ավելի դյուրին է տարբեր պատճառներով։
Ներկայիս իրավակարգավորումների համաձայն` տրանսպորտային միջոցից կատարված գողությունը, եթե չի պարունակում ծանրացնող հանգամանքներ, հանդիսանում է ոչ մեծ ծանրության հանցագործություն, ինչը լիարժեք կերպով չի արտացոլում այդ հանցատեսակի հանրային վտանգավորությունը։ Ընդ որում, առկա գործիքակազմի կիրառման պայմաններում բազմաթիվ են այն դեպքերը, երբ հանցանքի կատարման մեջ մեղադրվող անձը շարունակում է գտնվել ազատության մեջ և տրանսպորտային միջոցներից կատարել գողություններ։
Ներքին գործերի նախարարությունը, կարևորելով նշված հանցատեսակի դեմ ամենօրյա հետևողական պայքարին զուգընթաց իրավական դաշտի՝ գործնականում հիմնավորված լավարկումը, հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով նախատեսվում է խստացնել տրանսպորտային միջոցներից կատարվող գողության համար քրեական պատասխանատվությունը՝ այն համապատասխանեցնելով տվյալ արարքի հանրային վտանգավորության իրական աստիճանին ու բնույթին։
Պատասխանատվության խստացումն այն գործիքակազմերից է, որը թույլ կտա մեծացնել կանխարգելիչ ազդեցությունը:
Կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման նպատակով Պարեկային ծառայությունը բակային տարածքներում հսկողությունը ուժեղացնում է:
Նախագիծը մշակվել է Ներքին գործերի նախարարության կողմից: Նախագծի համահեղինակ է նաև ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:
Նախագծին կարող եք ծանոթանալ իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝e-draft.am: