Վրաստանում մեկնարկել են խորհրդարանական ընտրությունները․ գրում է 1TV.ge-ն։
Հոկտեմբերի 26-ի ընտրություններին ընտրողների ընդհանուր թիվը 3 508 294 է։ Հոկտեմբերի 26-ի ընտրություններին գրանցված է 18 ընտրական սուբյեկտ:
«Վրաստանի միասնության և զարգացման կուսակցություն» – Քամալ Մուրադխանով – N3; «Փոփոխությունների կոալիցիա Գվարամիա, Մելիա, Գիրչի, ժամանակն է», նախագահ Նիկանոր Մելիա, համանախագահ Նիկա Գվարամիա՝ N4; «Միասնություն-Ազգային շարժում», նախագահ Թինաթին Բոկուչավա՝ թիվ 5 «Եվրոպական դեմոկրատներ», նախագահ Պաատա Դավիթայա՝ թիվ 6; «Վրաստանի հայրենասերների դաշինք», նախագահ Դավիթ Թարխան-Մուրավի թիվ 8; «Հզոր Վրաստան՝ Լելո, հանուն ժողովրդի, հանուն ազատության», նախագահ Մամուկա Խազարաձե – N9; «Վրաստանի լեյբորիստական ​​կուսակցություն», նախագահ Շալվա Նաթելաշվիլի – N10; «Մեր միասնական Վրաստան», նախագահ Իսակի Գիորգաձե – N12; «Փոխիր Վրաստանը», նախագահ Գիորգի Գագնիձե – N16; «Վրաստան», նախագահ Գիորգի Լիլուաշվիլի – N17; «Ազատ Վրաստան», նախագահ Կախա Կուկավա – N20; «Տրիբուն», նախագահ Դավիթ Ճիչինաձե – N21; «Մենք», Դավիթ Քացարավա – N23; «Գախարիա Հանուն Վրաստանի», նախագահ Գիորգի Գախարիա – N25; «Ձախերի դաշինք», նախագահ Կոնստանտին Գուգուշվիլի N26; «Վրացական միասնություն», Գայոզ Մամալաձե – N27; «Գիրչի», նախագահ Յագո Խվիչիա – N36; «Վրացական երազանք», նախագահ Իրակլի Ղարիբաշվիլի – N41;
Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններն առաջին անգամ են անցկացվում էլեկտրոնային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։ Այս կերպ ընտրողները կքվեարկեն ընտրատեղամասերի ավելի քան 90 տոկոսում։ Ավանդական եղանակով ընտրությունները կանցկացվեն երկրի ողջ տարածքում բացված ընտրատեղամասերի մոտավորապես 10%-ում, որտեղ գրանցված ընտրողների թիվը 300-ից պակաս է։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ էլեկտրոնային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ընտրություններին կարող են մասնակցել 3 113 747 ընտրող։
Վրաստանում բացվել է 3 044 շրջան, այդ թվում՝ 13-ը՝ բացառիկ կանոնով, որից 12-ը գտնվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, իսկ մեկը՝ հոգեկան առողջության կենտրոնում։
Ընտրական վարչություն փոխանցման տուփի համար դիմել է 64 238 ընտրող։
ԿԸՀ-ի տվյալներով՝ այս տարի առաջին անգամ քվեարկելու են ընտրելու իրավունք ունեցող 135 922 երիտասարդ։
Բացի Վրաստանից, արտերկրի ընտրատեղամասերում ընտրողների թիվը 95910 է։ 67 ընտրատեղամաս կաշխատի 42 տարբեր նահանգների 53 քաղաքներում։
Համամասնական ընտրակարգով ընտրված 150 տեղանոց խորհրդարանը կհամալրեն այն կուսակցությունները, որոնք կհաղթահարեն 5 տոկոս ընտրաշեմը։