Ինձ համար շատ բարդ է լսել քննադատություն՝ չլսելով ալտերնատիվ առաջարկներ։ Չեք պատկերացնի, թե որքան ավելի օգտակար կլիներ, եթե լինեին ալտերնատիվ առաջարկների կամ մոդելների դիսկուրս, որը ավելի շատ կզսպի մեր երկրի ռիսկերը և ավելի արդյունավետ կդարձնի։ Այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը վավերացնելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ավարտին ասաց հանձնաժողովի նախագահ, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով ապագա պատասխանատվության մասին հնչած հայտարարություններին՝ Գրիգորյանը նշեց։ «Ձեզ թվում է՝ ես դա չեմ հասկանում, բայց ես հասկանում եմ նաև մի բան, որ եթե մենք մեր խնդիրները չլուծենք, ոչ մեկ չի լուծի կամ կլուծի երրորդ երկիր, իսկ դա ես համարում եմ դավաճանություն: Այո՛, պետք է ունենալ համարձակություն՝ խնդիրներին լուծում տալ, ոչ թե դելեգացնել երրորդ ուժերին կամ երրորդ երկրներին, ինչը նշանակում է սպառել կամ դիսկոնտավորել ինքնիշխանությունը, որն անթույլատրելի է բոլորիս համար։ Դա մեզ ոչ ոք չի ների»,- ասաց Գրիգորյանը։