Պաշտոնական Բաքուն շարունակում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունների պահանջ հնչեցնել։ Ադրբեջանը, մասնավորապես, խնդրահարույց է համարում Հայաստանի Սահմանադրության հղումը Անկախության հռչակագրին, որը հենվում է «Խորհրդային Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» դեռևս 1989-ին ընդունված որոշման վրա․ Բաքուն այստեղ տարածքային պահանջներ է տեսնում։ Ալիևը վերջերս հայտարարեց, թե առանց այդ փոփոխության՝ խաղաղության պայմանագրի կնքումն անհնար կլինի։
Մինչ այս, Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել էր, թե Սահմանադրության փոփոխությունը ՀՀ ներքին գործն է, սակայն վերջերս հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի վարչապետը հանձնարարել է նոր Սահմանադրության նախագիծ մշակել և մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 30-ը հաստատել:
Իշխանությունների ընդդիմախոսները սա գնահատում են որպես Բաքվի ճնշումներին տեղի տալու փաստ։ Factor TV-ն Արդարադատության նախարարությունից փորձել էր պարզել՝ արդյո՞ք Մայր օրենքից հանվելու է Անկախության հռչակագրի հղումը։ Արդարադատության նախարարությունից հայտնել են, որ սահմանադրական խորհուրդը դեռևս նոր Սահմանադրության հետ կապված քննարկումներ չի ունեցել։
Ի՞նչ հետևանք կլինի, եթե Սահմանադրությունից հանվի Անկախության հռչակագրին հղումը․ հարցի վերաբերյալ Factor TV-ն լսել է փորձագիտական կարծիքներ։