«Այն, որ այս վերջին ամիսներին խոշոր բիզնեսն ավելի շատ է հարկեր վճարել, քան ընդհանուր հարկագանձումներն են, բնական է,  և սպասելի է, որ դրանից խոշորները պետք է դժգոհեն»,-այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ինովացիոն եւ ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը՝ շեշտելով, որ ՊԵԿ-ի կողմից կիրառվող հարկային պրեսսինգն ինքը բնական է համարում։
Խոսելով մակրոտնտեսական ցուցանիշների մասին՝ Ատոմ Մարգարյանը նկատեց, որ լայնամասշտաբ կապիտալի արտահոսք չկա, իսկ դրամի փոխարժեքը զարմանալիորեն ամրապնդվում է։
«Մյուս կողմից՝ գործազրկության մակարդակը շարունակում է անբնական բարձր՝ 3 անգամ ավելի բարձր մակարդակի վրա մնալ, ներդրումային ակտիվությունը պասիվ է, թեև կան դրական սպասումներ, բայց լուրջ ներդրումային ծրագրեր բնական է, որ չէին կարող լինել, որովհետև ներդրողները սպասում են, որ հեղափոխությունը ինստիտուցիոնալիզացվի խորհրդարանական ընտրություններով»,-ասաց տնտեսագետը՝ պնդելով, որ սպասում են ներդրողներն այնպիսի իշխանության, որը կձևավորի երկարաժամկետ ռազմավարություն։