Պատրաստակամ ենք ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը առավել առարկայական ու չափելի դարձնել. Արծվիկ Մինասյանը՝ Կատարինա Մատերնովային
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովայի հետ. տեղեկացնում է նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՏԶՆ նախարարի տեղակալներ Մանե Ադամյանն ու Ավագ Ավանեսյանը, պատասխանատու այլ անձինք։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է Եվրամիության հետ համագործակցությունը, հայտնել այն առավել առարկայական, չափելի դարձնելու պատրաստակամությունը։ Նախարարը հակիրճ անդրադարձել է երկրում նոր իրողություններում իրականացվող բարեփոխումներին, ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորման հարցերին։
«Ակնկալում ենք առավել սերտ համագործակցություն՝ հիմնված կառուցողական աշխատանքի վրա», – նշել է Արծվիկ Մինասյանը։
Կատարինա Մատերնովան շնորհակալություն է  հայտնել հանդիպման համար, ներկայացրել Հայաստանին տրամադրվող ԵՄ բյուջետային և տեխնիկական աջակցությունը, ինչպես նաև ոլորտային բարեփոխումների ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև ԵՄ Թայեքս, Թվինինգ գործիքների մասին։ Եվրոպացի պաշտոնյան կարևորել է բարձրաստիճան խորհրդատուների ներգրավումը, որոնք ռազմավարական մակարդակում խորհրդատվություն կտրամադրեն ՀՀ կառավարության կողմից նախանշված ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում:
«Բաց ենք լսելու ձեր բոլոր հարցերը և պատրաստակամ մեր գիտելիքներն ու ունակություններն օգտագործելու տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար», – նշել է Կատարինա Մատերնովան։
Կարևորվել է բոլոր աշխատանքներում թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության ապահովումը։ Հանդիպման մասնակիցներն  անդրադարձել են նաև հուլիսի 21-ին Երևանում նախատեսվող  «առանց փողկապների» աշխատաժողովին, հատկանշելով դրա անհրաժեշտությունն  առաջացած հարցերի հասցեական քննարկման առումով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են համագործակցության շարունակականության ապահովման հարցում  իրենց վճռականությունը։