Եվրահանձնաժողովը 500,000 եվրոյի մարդասիրական օգնություն է մոբիլիզացնում Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած բնակչությանն աջակցելու համար։ Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ փախչելով բռնությունից՝ հազարավոր մարդիկ այժմ տեղահանված են և օգնության կարիք ունեն:
ԵՄ մարդասիրական օգնությունը կօգնի տուժածներին հոգալ իրենց հիմնական կարիքները դրամական օգնության միջոցով՝ միաժամանակ տրամադրելով նրանց ապաստան և հոգեբանական սոցիալական աջակցություն:
Նշվում է, որ ֆինանսավորումը հավելումն է 1,17 միլիոն եվրոյի մարդասիրական օգնության, որը ԵՄ-ն հատկացրել էր այս տարվա սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի պատճառով:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին տեղում և պատրաստ ենք ավելի շատ օգնություն առաջարկել։ Թեև ԵՄ-ն ողջունում է հրադադարը, ես խստորեն կոչ եմ անում հակամարտության բոլոր կողմերին ապահովել անարգել և անհապաղ մուտք դեպի մարդասիրական կազմակերպություններ: Մենք պետք է համոզվենք, որ մարդասիրական աշխատողները կարող են շտապ օգնություն տրամադրել կարիքավոր մարդկանց»,- ասել է Ճգնաժամային կառավարման հանձնակատար Յանեզ Լենարիչը։
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն սերտ կապի մեջ է տեղում հումանիտար գործընկերների հետ և պատրաստ է բավարարել աճող մարդասիրական կարիքները հետագա էսկալացիայի դեպքում։