«Այդ քայլով կլեգիտիմացվի Ադրբեջանի կողմից Լաչինի արգելափակման ապօրինի գործողությունները»,- Արցախում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպանության վերաբերյալ առցանց ասուլիսի ընթացքում այս մասին նշեց Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ խոսելով Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի շահագործման հարցի վերաբերյալ։
«Ադրբեջանը հստակ ուզում էր, որ այդ կապը Հայաստանի և Արցախի միջև կտրի՝ արգելափակելով Լաչինի միջանցքը:
Երկրորդը՝ որևէ միջազգային օգնություն չպետք է նսեմացնի մարդու արժանապատվությունը, հետևաբար, եթե Ադրբեջանը ինքնուրույն ստեղծել է նման ծանր իրավիճակ՝ միտումնավոր սովի մատնելով ավելի քան 120 հազար մեր հայրենակիցներին, ուղղակի կեղծ փորձերը ներկայանալ այդպիսի «մարդասիրական» ինչ-որ մոտեցումներով անընդունելի պետք է լինեն: Երրորդը՝ սա ոչ միայն Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումն է, այլ նաև մեր հայրենակիցների, երեկ այդ մասին հայտարարություն են արել նաև արցախյան ՀԿ-ները: Հավասարության նշան դնել Լաչինի միջանցքի և Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհների միջև անթույլատրելի է»,- նշեց Ղազարյանը։