Սոթքի հանքավայրի բաց հատվածում աշխատանքներն անվտանգային խնդիրների պատճառով դադարեցվել են, բայց փակ հանքում աշխատանքները շարունակվում են։ Խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին նշեց Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
«Ընդհանուր առմամբ մարզի սահմանամերձ շրջաններում կրակոցների ինտեսիվությունը նվազել է։ Ինչ վերաբերվում է Սոթքի հանքավայրին, ապա հանքավայրի բաց հատվածում աշխատանքներն անվտանգային խնդիրների պատճառով դադարեցվել են, բայց փակ հանքում շարունակվում են աշխատանքները։ Այսինքն՝ Սոթքի հանքավայրը մասնակի աշխատում է»,- ասաց մարզպետը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարզից արտագաղթ է եղել՝ Կարեն Սարգսյանն ասաց. «Որպես այդպիսին մենք նման մոնիթորինգ չենք իրականացրել, բայց շատ քիչ հավանական է, որ այդ խնդիրների պատճառով դուրս են գնացել: Մենք ունենք ընտանիքներ 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո, որ դուրս են եկել իրենց բնակավայրերից, մի քանի ընտանիքներ, որոնք չեն վերադարձել, բայց հիմնական հատվածը վերադարձել է և ապրում է իրենց բնակավայրերում»:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ 2022 թվականի ագրեսիայի հետևանքով այն բնակավայրերը կամ այն բնակիչները, որոնք վնաս են կրել, այդ վնասները գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել են:
«Ունենք 4 փլուզված տներ, այսինքն՝ ոչ ամբողջովին փլուզված, բայց վերականգնման ոչ ենթակա տներ, որոնց նախագծանախահաշվային աշխատանքների ձեռքբերման գործընթացն է հիմա իրականացվում: Առաջիկայում կունենանք հստակ պատկերը, և կհասկանանք՝ ինչքան գումարներ են մեզ պետք, որ տները վերականգնենք»,- ասաց նա:
2021-2022 թվականների ընթացքում ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ անցած հատվածներում անասուններ կորցրած բնակիչներին ևս աջակցություն է տրամադրվել. գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել են իրենց կրած վնասները: