Մեդիագրագիտության բացակայությունը պարարտ հող է ստեղծում ապատեղեկատվության և կեղծ լուրերի տարածման համար։ Այսօր Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի շրջանակներում «Անկախ լրատվամիջոցների հզորացման կարևորությունը ապատեղեկատվության դեմ պայքարում» թեմայով պանելային քննարկկման ժամանակ նշեց «Սիվիլնեթի» փաստերի ստուգման հարթակ Civilnetcheck-ի բաժնի ղեկավար Անի Գրիգորյանը:
«Սոցցանցերը և համացանցը փոխել են խաղի կանոնները և կեղծ լուրերը շատ ավելի արագ են տարածվում, ավելի շատ մարդկանց են հասնում:
Սակայն մյուս կողմից՝ պետական մարմիններն ընդհանրապես ճկուն չեն: Ընդհանրապես պատշաճ ձևով չեն իրականացնում համագործակցությունը լրատվամիջոցների հետ, ստեղծվում է ինֆորմացիոն վակուում, որը լցվում է դավադրության տեսություններով և կեղծ լուրերով»,- նշեց Գրիգորյանը՝ ընդգծելով՝ մեզ համար կարևոր է ստուգված տեղեկություն հրապարակելը, բայց պետական մարմինները չեն կատարում իրենց պարտականությունները։
Նշենք, որ  Ժողովրդավարության հայկական ֆորումը Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ջանքերով անցկացվում է արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ: