Ռազմաքաղաքական իրավիճակի գնահատումներում ՀՀ իշխանությունները թերանում են և ուշանում։ Այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս հայտարարությունն արեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
Անդրադառնալով երեկ Տեղ գյուղի սահմանին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքին՝ Օհանյանն ընդգծեց․ «Հակառակորդի սադրանքների և առաջխաղացումների շարանը շարունակվում է, դա հետևանքն է նրա, որ հառակորդը ավելի արագ է գործում, ավելի շուտ է ադապտացվում ցանկացած տեղանքին և ավելի արագ է ինժեներական կառույցներ իրականացնում։
Նրանք, իրենց հետևում ոչ մի բնակեցված բնակավայր չունենալով, ավելի արագ են բարձրացրել մեր ռազմավարական կետերը, բարձունքները, հայտնվել մեր ճանապարհին»։
Նրա խոսքով` հայկական կողմը, ունենալով ենթակառույցներ, ասֆալտապատ ճանապարհներ, սահմանային բնակիչներ, չի կարողացել շինարարական ինժեներական ամբողջ ներուժն օգտագործել և զինծառայողներին արագ ապահովել ինժեներական համապատասխան անվտանգ կառույցներով։
Պաշտպանության նախկին նախարարը վստահեցրեց, որ նախկինում այս հարցում երբևէ թերացում չի եղել։