Եթե Ադրբեջանի կողմից գարնանը հարձակում տեղի չունենա, մեր առաքելությունն արդեն հաջողված է․ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ղեկավար
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն նյարդային է արձագանքել ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերի հայտարարությանը։
Նշենք, որ Ռիտերը գերմանական DW-ի հետ հարցազրույցում խոսել էր Ադրբեջանի հնարավոր նոր ագրեսիայի մասին։
«Շատ հայեր կարծում են, որ Ադրբեջանի կողմից գարնանային հարձակում կլինի: Եթե դա տեղի չունենա, մեր առաքելությունն արդեն հաջողված է»,- ասել էր նա։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դժգոհությամբ է արձագանքել այս հայտարարությանը։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք այն փաստը, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ղեկավարը, հիմնվելով հայկական կողմի «կեղծ և զրպարտչական հայտարարությունների վրա», կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանը, իբր, պատրաստվում է հարձակման, և ԵՄ առաքելության հիմնական խնդիր է ներկայացրել Հայաստանի պաշտպանությունն Ադրբեջանից։ Մենք բազմիցս ընդգծել ենք այս առաքելության չարաշահումները կանխելու անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը խաթարելուն»,- ասել է Հաջիզադեն՝ հավելելով, որ առաքելությունը պետք է գործի իր մանդատին համապատասխան։