ԱԱԾ-ում 2 անգամ ատեստացիա չանցած ծառայողին ուզում եք հանել, իսկ ՊՆ-ում՝ դե չանցավ՝ չանցավ, թող շարունակի ծառայությունը․ Գեղամ Մանուկյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվում է նախագիծ, որի ընդունման արդյունքում, բացառությամբ ԱԱԾ տնօրենի և նրա տեղակալների, բոլոր ծառայողները ատեստավորում կանցնեն։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, դիմելով ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանին,  հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք այս նախագիծը մշակելու ընթացքում հաշվի է առնվել կամ ուսումնասիրվել է Զինված ուժերում ներդրված պարտադիր ատեստավորման օրենսդրական փաթեթը։
«Իրավակարգավորումները սկզբունքային առումով բխում են նաև Պաշտպանության նախարարությունում կիրառված փորձի արդյունքներից, այսինքն՝ սկզբունքային դրույթները նույնական չեն, բայց նման են»,- պատասխանեց Հարությունյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հարցրեց, թե որքանո՞վ է արդար, որ ուժային մի համակարգում ատեստացիա չանցնելու դեպքում պաշտոնյան հեռացվում է, իսկ մյուս համակարգում՝ չի հեռացվում, շարունակում է ծառայությունը․ «ԱԱԾ-ում 2 անգամ ատեստացիա չանցած ծառայողին ուզում եք հանել, իսկ ՊՆ-ում՝ դե չանցավ՝ չանցավ»։
«Ես ինձ թույլ չեմ տա գնահատականներ տալ մեկ այլ համակարգում կիրառված փորձին և իրավակարգավորումներին, միայն կասեմ, որ մեր այս իրավակարգավորումները բխում են կոնկրետ վերլուծությունից»,- պատասխանեց ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը։