Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է խաղաղության պայմանագրի հարցում Երևանի դիրքորոշման մեջ «տեղաշարժերի» առկայության մասին։
«Հանդիպումը լավ անցավ, կառուցողական։ Ես իմ դիրքորոշումն եմ հայտնել։ Քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր։ այդ թվում ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Գլխավոր հարցն այն է, որ խաղաղության համաձայնագիրը պետք է կազմվի միջազգային նորմերի և սկզբունքների հիման վրա։ Երեք օր առաջ մենք նոր առաջարկներ ստացանք Հայաստանից։ Մենք ուսումնասիրում ենք դրանք: Առաջին հայացքից Հայաստանի դիրքորոշման մեջ տեղաշարժ կա, բայց դա բավարար չէ»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ալիևը Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ադրբեջանցի լրագրողների հետ զրույցում:
Բաքուն Երևանին առաջարկել է հայ-ադրբեջանական սահմանին հսկիչ անցակետ ստեղծել: Ադրբեջանի նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը դեռ չի արձագանքել այդ առաջարկին։
«Եթե խոսենք սահմանի սահմանազատման մասին, ապա անցակետերը պետք է տեղադրվեն ինչպես «Զանգեզուրի միջանցքի» երկու ծայրերում, այնպես էլ Լաչինի և Հայաստանի սահմանին»,- ընդգծել է նա: