44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանը կանգնած է անվտանգային համակարգի վերականգման հրատապ անհրաժեշտության առաջ։ Ադրբեջանի պարբերական ռազմական հարձակումները ՀՀ-ի պետական սահմանների վրա, լայնածավալ պատերազմի վերսկսման մշտական վտանգը սրում են Զինված ուժերի վերակառուցման կարիքը՝ վերստեղծելու այնպիսի ռազմական ուժ, որն ունակ կլինի պաշտպանել ՀՀ-ն ռազմական ագրեսիաներից, կանխել նոր տարածքների զավթումները։
ՀՀ անվտանգային նոր համակարգի ճարտարապետությունը կազմելիս, թերևս, հարկ կլինի հաշվի առնել, որ այսօր փաստացի չեն գործում ՀԱՊԿ-ի և ՌԴ-ի անվտանգային հովանիները։
Ի՞նչ նոր մոտեցում է պետք դրսևորել՝ կարողանալու համար դիմակայել ագրեսիվ հարևանների պատերազմական, նվաճողական հավակնություններին։ Այս հարցի շուրջ Factor TV-ի կազմակերպած քննարկմանը մասնակցում են ազգային անվտանգության և ռազմական հարցերով փորձագետ, քաղաքագիտության դոկտոր Հրաչյա Արզումանյանը, «Ժողովրդավարական հարթակ» հիմնադրամի ղեկավար Գարեգին Միսկարյանը, «Ազատազէն» ՀԿ ղեկավար Իշխան Գևորգյանը։