ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ արձագանքել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն այն մասին, որ ռուս խաղաղապահները չեն ապահովել Լաչինի միջանցքի անձեռնմխելիությունը և չեն խանգարել Ադրբեջանին՝ արգելափակել այն։
«Ես կարող եմ հակառակն ասել․ իրենց առաքելությունը ռուս խաղաղապահները լավ են կատարում»,- կարճ պատասխանել է Զախարովան լրագրողի հարցին։
Հստակեցնող հարցին՝ արդյո՞ք ինչ-որ քայլեր ձեռնարկվում են իրավիճակի կայունացման համար, Զախարովան պատասխանել է․ «Դրանք արդեն իսկ ձեռնարկվում են։ Աշխատանքներ են տարվում։ Մինչ այս էլ սրացումներ եղել են, և ո՛չ մեկ անգամ։ Եղել են խդիրներ և կողմերը մեղադրել են միմյանց։ Եվ հենց ռուս խաղաղապահներն են ամեն ինչ արել իրավիճակի կայունացման համար, և դա նրանց մոտ ստացվել է։ Այդ պատճառով մեր խաղաղապահների հանդեպ նման վերաբերմունքն ընդունելի չէ»։