• Ադրբեջանը քիչ առաջ դադարեցրել է Արցախի գազամատակարարումը: Արցախի տեղեկատվական շտաբից նշում են, որ Եղանակային նման պայմաններում վառելիքի մատակարարման դադարեցումը հումանիտար ու տնտեսական ահաբեկչություն է, որը հետևողականորեն իրականացնում է Ադրբեջանը Արցախի խաղաղ բնակիչների դեմ:
• Արցախի տեղեկատվական շտաբից նաև հայտնել են, որ ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի փակելու հետևանքով փաստացի շրջափակված են Շուշիի շրջանի Մեծ շեն, Հին շեն, Եղծահող և Լիսագոր համայնքները
• Մինչ այդ ադրբեջանական քարոզչական լրատվականները հայտնել էին, որ Բաքուն Լաչինի միջանցքի տարածքում տեղակայել է ներքին զորքերի զինծառայողների և ոստիկանների։
• Ռուս խաղաղապահները Լաչինի միջանցքում մոդուլային անցակետեր են տեղադրում․ համացանցում այդ մասին վկայող լուսանկարներ են տարածվել։ Թե ինչ նպատակի են ծառայելու անցակետերը, պաշտոնական մեկնաբանություն առայժմ չկա։