Ունենք պառլամենտ, որի մեծամասնության ձեռքում կենտրոնանում է ամբողջ պետական ապարատի ընտրությունները. Արաքս Մելքոնյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Պառլամենտական կառավարման կարգի պայմաններում շատ կարևոր է կուսակացական համակարգի, քաղաքական մշակույթի առկայությունը, որը Հայաստանում, ցավոք, առկա չէ»,- այսօր հրավիրված «Սահմանադրական փոփոխություններ՝ առանց փոփոխությունների. կառավարման համակարգը կմնա անփոփոխ» թեմայով քննարկման ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Արաքս Մելքոնյանը։
«Մենք չունենք քաղաքական մշակույթ, չունենք գաղափարահեն կուսակցություններ։ Մենք ունենք մեկ անձի հեղինակության, նաև փողի շուրջ հավաքվածներ․․․ Ունենք ընտրություններից ընտրություններ աշխուժացող կուսակցություններ, ընտրություններից հետո նրանց ակտիվությունը մարում է, սակայն այդպես չպետք է լինի պառլամենտական կառավարման համակարգում։
Հիմա որոշ հարցերի շուրջ տեսնում ենք, որ կառավարության ղեկավարը խորհրդակցում է արտախորհրդարանական ուժերի հետ, սակայն որքանով է դա արդյունավետ, դա արդեն այլ հարց է։
Մենք հիմա ունենք մի պառլամենտ, որի մեծամասնության ձեռքում կենտրոնանում են ամբողջ պետական ապարատի ընտրությունները»,- նշեց Մելքոնյանը՝ ընդգծելով, որ այս պայմաններում չի կարող խոսք լինել փոխզսպումների մասին։