ՀՀ ազգային ժողովի լիագումար նիստի քննարկմանը ներկայացվեց կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է Հայաստանում ներդնել եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ. այն ամբողջությամբ կներդրվի 3 տարվա ընթացքում,
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի խոսքով՝ նախագիծը վերաբերելու ՀՀ բոլոր չափահաս քաղքացիներին։ 2026թ․ ՀՀ-ում հայտարարագիր լրացնելու է մոտ 2 միլիոն չափահաս մարդ։
«Եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրումը նպատակ չէ, այլ գործիք է, որի միջոցով պետք է պետության և քաղաքացու միջև ձևավորվեն նոր մակարդակի հարաբերություններ՝ թափանցիկություն և վստահություն»,- նշեց պատգամավորը։
Թունյանի դիտարկմամբ՝ այս ռեֆորմի նպատակը ՀՀ քաղաքացու կյանքն ավելի լավն ու ավելի հարմարավետ դարձնելն է և պետական քաղաքականությունն ավելի արդյունավետ դարձնելն է։
«Կա կարծիք, որ սա պետք է լինի ոչ միայն եկամուտների, այլ նաև գույքի հայտարարագիր։ Եթե հայտարարում ենք, որ պետությունը պետք է ավելի լավ ճանաչի իր քաղաքացուն, ապա պետք է նայել ոչ միայն նրա եկամուտները, այլ նաև ունեցվածքը, որովհետև քաղաքացին կարող է 100 հազար դրամ ստանալ, բայց նրա տանը կախված լինի Սարյանի կտավը։ Դա պետք է հաշվի առնել, որպեսզի հասկանալ թե մարդն ինչ սոցիալական կարգավիճակ ունի»,- նշեց պատգամավորը։