Ընթանում է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած «Հակակոռուպցիոն ինստիտուտների ստեղծումը. մշտադիտարկման արդյունքները և խնդիրները» թեմայով հանրային քննարկումը:
«Փոփոխություններ պետք է կատարվեն, պետք է լինեն անցումային քայլեր, որոնք դատական հին համակարգից պետք է տանեն նոր համակարգ։
Հին դատական համակարգը բարեփոխելու ցանկություն կամ նպատակ չկա, պետք է նոր համակարգ լինի, և դա պետք է հաստատվի անցումային ճանապարհով»,- իր եելույթում այս մասին ընդգծեց «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» գրասենյակի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ մեր երկրի ժողովրդավարական ուղին ընտրելու փաստը շատ կարևոր է այսօր աշխարհաքաղաքական խնդիրները քննարկելու տեսակետից։
«Իրական փոփոխությունները, արդար, անաչառ, օրենքի գերակայության վրա հիմնված դատական համակարգը մեզ կտա միջազգային հանրության առավել մեծ աջակցություն ստանալու հնարավորություն»,- նշեց Ամիրյանը։