Կառավարության այսօրվա նիստում Երևանի քաղաքապետին նոր լիազորություն տալու մասին որոշում կայացվեց:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Երևանի Արզումանյան փողոցի N 10 և 17 հասցեների վթարային շենքերի և հարակից բակային տարածքների նկատմամբ հանրության գերակա շահ ճանաչելու համար անհրաժեշտ է ձեռք բերող ընկերության հետ կնքել սեփականության օտարման գործընթացի ընթացքում պետության և ձեռք բերողի իրավունքները, պարտականություններն ու պատասխանատվությունը սահմանող պայմանագիր:
Քննարկվող՝ Աջափնյակ վարչական շրջանի Արզումանյան փողոցի N 10 և 17 հասցեներում գտնվողն բազմաբնակարան բնակելի շենքերը 4-րդ կարգի վթարային են և կանգնած են փլուզման վտանգի առջեւ:
Երևանի զարգացման 2019-2023 թթ. հնգամյա ծրագրով նախատեսված է քանդման ենթակա 4-րդ կարգի վթարային շենքերում բնակվող ընտանիքների վերաբնակեցման առկա հիմնախնդիրների լուծում:
Բնակիչների անվտանգության ապահովման խնդիրը լուծելու համար առաջարկվում է քանդել վթարային շենքը՝ տեղում նոր կառուցվող շենքերից բնակարանների հատկացում կատարել բնակիչներին:
«Երկար ժամանակ քննարկում էինք, թե ինչպես պետք է իրականություն դարձնենք վթարային շենքերը նոր բնակֆոնդով փոխարինելու հարցը այնպես, որ այդ շենքերում բնակվող քաղաքացիները ստանան համարժեք բնակարաններ: Հիմա կոնկրետ այդ հարցով նախագիծ է ձևավորվել»,- նշեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը հավելեց․ «Դեռևս հոկտեմբերին Աջափնյակ կատարած շրջայցը սկսել էինք 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչներին հանդիպելուց: Աջափնյակը մեզ մոտ ամենահարուստն է 4-րդ կարգի վթարային շենքերի առումով: Առհասարակ, Երևանում ունենք 13 բազմաբնակարան 4-րդ կարգի վթարային շենքեր: Երևանում ունենք 100-ից ավելի 3-րդ կարգի վթարային շենքեր:
Խոշոր կառուցապատողներին առաջարկում ենք ներգրավվել այս շենքերի բնակիչների հետ բանակցությունների գործընթացում և որոշակի ընդհանուր ստանդարտների պահպանմամբ այդ շենքերի տեղերում այլ շենքեր կառուցել, ընթացքում լուծել բնակիչների վարձակալության հարցերը և նրանց հետ տարբեր պայմանավորվածություններ ունենալ՝ նոր կառուցվող շենքում բնակարան հատկացնել, այլ տեղում բնակարան հատկացնել, գումար տալ»։