Ընթանում է «Արդարացի դատաիրավական բարեփոխումներ» ջատագովության կոալիցիայի մեկնարկին նվիրված միջոցառումը։
Կոալիցիայի հիմնադիրներն են Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների հասարակական կազմակերպությունը, Հանրային լրագրության ակումբը, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, որոնք նպատակ ունեն իրականացնել արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների համատեղ ջատագովություն՝ հիմնվելով քաղաքացիական հասարակության կողմից իրականացվող և իրականացվելիք համապարփակ մշտադիտարկումների վրա։
«Լայն հասարակությունը պետք է տեղյակ լինի բարեփոխումներից և իր կարծիքը հայտնելու հնարավորություն պետք է ունենա»,- այս մասին նշեց «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» գրասենյակի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղհասարակությունը հետ չի կանգնել արմատական վեթինգի գաղափարից։ «Մեր նախաձեռնության առանցքային թիրախներից մեկը ԲԴԽ-ն է, և նրա գործունեությունը։ Մենք շարունակում ենք պահանջել, որ այնպիսի վեթինգ տեղի ունենա, որն իրապես կփոխի դատական  համակարգը, և ԲԴԽ-ն նաև թիրախում է, որպես վեթինգի մի մասով իրականացման պատասխանատու մարմին»։