ԱԺ նախագահի ընտրությունները Սահմանադրության ակնհայտ խախտմամբ են ընթանում։ Աժ  նախագահ  կարող է ընտրվել ցանկացած պատգամավոր, որն առաջադրվում է։ ԱԺ պատգամավորներից յուրաքանչյուրը իր քվեարկության ժամանակ անկախ է։ Հիմա ստացվում է, որ Մխիթար Զաքարյանը, Արթուր Սարգսյանը չկարողացան ներկայացնել իրենց ծրագրային ելույթները, հետևաբար այս բացակայությունից ելնելով՝ այս գործընթացը չի կարող լինել օրինական։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում նշեց « Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը՝ հավելելով, որ ԱԺ համապատասխան որոշումը հենց որ կլինի, դրան կհաջորդեն իրենց կոնկրետ գործողությունները:
Վարդևանյանն անդրադառնալով դատախազության դիրքորոշումներին (կապված կալանքի տակ գտնվող պատգամավորների հետ) նշեց, որ պետք է ըմբռնումով մոտենալ, քանի որ դրանք քաղաքական ճնշումների ներքո են արվում:
«Այնպիսի դատախազության մասին ենք խոսում, որը օրինախախտումների վերելքներ է գրանցում: Ինչպե՞ս կարող է անձեռնմխելիությամբ օժտված անձին առանց ԱԺ-ի համնաձայնության թողնել կալանավորված…
Դատախազությունը 44-օյա պատերազմին մասնակից համայնքապետերին կալանավորելու հարցում «խրոխտ» գործողություններ է ձեռնարկում, թող մի հատ գնա թշնամուն ձերբակալի, ինչո՞ւ չեն կարողանում անել։ Որպես իրավաբան Արթուր Դավթյանը պատրաստված իրավաբան է, բայց անկախության տեսանկյունից լրջագույն դեֆիցիտ ունի»,- նշեց Վարդևանյանը: