Երևանի դիմումն առայժմ այն արձագանքը չի ստանում, որն ակնկալում էր հայկական կողմը․ քաղաքագետը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Հայաստանի մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինի նշած ցավոտ փոխզիջումներին և Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո նրա օգտագործած կոմպրոմիս ձևակերպմանը, ասաց. «Ես ունեմ ենթադրություն, որ այդ ցավոտ զիջումները և կոմպրոմիսը նույն բանի մասին են՝ այն չորս բազային խնդիրների մասին, որոնք առաջացան հետպատերազմական շրջանում:
Առաջինն այն է, ինչ Արցախի շուրջ է կատարվում, երկրորդը՝ այն՝ ինչ կոմունիկացիաների հետ է կապված, երրորդը՝ գերիների հարցը և չորրորդը կապված է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների դիսկուրսի փոփոխության հետ: Այդ դիսկուրսն անցում է կատարում դեպի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների դաշտ՝ կապված նոր սահմանների հետ, որոնք առաջացել են նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո: Սահմանային գիծը փոխվել է, այն երկարել է, և այս ֆոնին էլ, երբ սրացում է տեղի ունենում, հարց է առաջանում ինչպե՞ս ապահովել այդ սահմանների անվտանգությունը, եթե դա չի ստացվում անել անձնական միջոցներով: Ուրեմն պետք է գործի դնել հասանելի անվտանգային ինստիտուտները»:
Ալեքսանդր Մարկարովը Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, կապված ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի հետ, հենց այս համատեքստում է դիտարկում: Ըստ նրա՝ կարևոր է հասկանալ, թե ինչքանո՞վ է դա իրականանալի, արդյոք ԵԱՀԿ երկրները պատրա՞ստ են ներգրավված լինել գործընթացում, և մոնիտորինգային առաքելությունը ևս լուրջ խնդիր է ՀԱՊԿ-ի համար:
Քաղաքագետը նկատեց, որ Երևանի դիմումն առայժմ այն արձագանքը չի ստանում, որն ակնկալում էր հայկական կողմը: