ՀՀ անվտանգության խորհրդի կազմը շատ սահմանափակ է․ ԱԺ նախագահը անդամ չէ․ չկա գեթ 1 կին ներկայացուցիչ․ Սոսի Թաթիկյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Անվտանգության ոլորտի բարձր պաշտոնյաների նշանակումները  որոշ երկրներում հաստատվում են խորհրդարանի կողմից, մեզ մոտ չեն հաստատվում: Եվ քանի որ մենք խորհրդարանական երկիր ենք, միգուցե այդ կարգը նպատակահարմար է ներմուծել նաև մեր ԱԺ: «Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային ոլորտի մարտահրավերները և Սահմանադրությունը» խորագրով փորձագիտական քննարկման ժամանակ այս տեսակետը հայտնեց անվտանգության կառույցների կառավարման մասնագետ Սոսի Թաթիկյանը:
«Բացի դրանից՝ միայն նախարարներն են պարտավոր գալ ԱԺ՝ հաշվետություն ներկայացնելու, հարցուպատասխանի: Այլ երկրներում այդ գործառույթը կատարում են նաև ԶՈւ պետը, ԱԱԾ տնօրենը կամ Ոստիկանության պետը, մեզ մոտ դա կամավոր է կամ բարի կամքի դրսևորում է, ոչ թե պարտավորություն»,- նշեց թաթիկյանը:
Փաորձագետի գնահատմամբ՝ ՀՀ անվտանգության խորհրդի կազմը շատ սահմանափակ է․ԱԺ նախագահը անվտանգության խորհրդի անդամ չէ, և խորհրդի կազմում չկա գեթ 1 կին ներկայացուցիչ: