Խորհրդարանն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց կառավարության ներկայացրած «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը, որով առաջարկվում է թույլատրել արտադրական կանեփի մշակումն ու արտադրությունը: Նախագիծը ներկայացրեց էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը:
Պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը նկատեց` հանրությունն առանց այդ էլ թմբիրի մեջ է, այժմ էլ կառավարությունն ուզում է կանեփի մշակման թույլտվություն տալ:
Տիգրան Գաբրիելյանը, անդրադառնալով Տիգրան Ուրիխանյանի ելույթին, նշեց, որ խոսքը արտադրական կանեփի մասին է, որի մեջ թմրամիջոց հանդիսացող նյութի քանակությունը չի գերազանցում 0,3 տոկոսը:
«Նույն տրամաբանությամբ պետք է արգելվի նաև կակաչ տեսակի բույսը, քանի որ կան կակաչի տեսակներ, որոնցից ստացվում է ավելի բարդ տիպի թմրամիջոցներ»,- նշեց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ արտադրական կանեփի մշակությունը թույլատրվելու է միայն փակ տարածքներում և իրականացվելու է շատ խիստ վերահսկողություն: