2021 թ. առաջին հինգ ամիսներին հավաքված հարկային եկամուտները կազմել են 618.4 մլրդ դրամ, իսկ հարկ վճարողներին ու ֆիզիկական անձանց տարբեր հարկատեսակների գծով վերադարձված գումարները՝ 68.6 մլրդ դրամ՝ Կառավարության արտահերթ նիստում այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավար Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ նշված ցուցանիշները դրական տարբերություն ունեն և՛ 2020 թ., և՛ 2019 թ. տվյալների համեմատ. «618.4 մլրդ հավաքված եկամուտները 42.7 միլիարդով ավելի են 2019 թ. համադրելի տվյալներից, և 38.4 մլրդ դրամով՝ 2020 թ. համադրելի տվյալներից»:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ 2019 թ. համեմատ հարկային եկամուտների մոտ 40 տոկոս աճ է արձանագրվել և անդրադարձավ նաև վերադարձված գումարներին՝ ընդգծելով, որ սա կարևոր ցուցանիշ է:
«Նման առաջանցիկ աճ ապահովում ենք բիզնեսին և քաղաքացիներին վերադարձվելիք գումարներն ամբողջությամբ վերադարձնելով: Սա կարևոր է արձանագրելու, որ մենք շարունակում ենք բիզնեսի և հանրության նկատմամբ պարտքերը զրոյացնելու քաղաքականությունը»,-նշեց Փաշինյանը: