2001 թվականին Հայաստանի բանտերում եղել է 7428 մարդ, 2021 թվականին բանտերում կա 1967 մարդ: Այդ մասին ԱԺ հատուկ նիստում ասաց վարչապետի պաշտոնակատար, վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արդարության և արդարադատության սկզբունքը հետևյալն է՝ ավելի լավ է հանցագործը մնա ազատության մեջ, քան անմեղ մարդը հայտնվի բանտում: Իրավաբան գործընկերներն ինձ ուղղում են՝ ասում են՝ ավելի լավ է տասը հանցագործ մնա ազատության մեջ, քան մի անմեղ մարդ հայտնվի բանտում»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ այսօր էլ բազմաթիվ հանցագործներ կան ազատության մեջ, բայց այսօր Հայաստանի բանտերում անմեղ մարդ չկա:
«Մենք մեր խոստումը կատարել ենք՝ հեղափոխությունից հետո վենդետաներ չենք իրականացնելու:
Այսօր, ասում են՝ բռնապետական իշխանություն է Հայաստանում հաստատված: Հայաստանում չի կարող բռնապետական իշխանություն լինել, որովհետև 2018 թվականին մենք մեզ զրկել ենք բռնապետություն լինելու հնարավորությունից:
Եթե ուզենայինք, 2018 թվականին հնարավորություն ունեինք տեսականորեն այնպիսի մի բռնապետություն ստեղծել, որ այդ թվում՝ այստեղից դուրս խոսողները, շնչելուց, արտաշնչելուց առաջ թույլտվություն խնդրեին: Մենք չենք կարող ուրանալ մեր անցած ճանապարհը. մենք կռիվ ենք տվել բոլոր ձախողումների դեմ»,-ընդգծեց Փաշինյանը: