«Լրագրողների անվտանգության երաշխիքները, թեև կոնվենցիաներով ու իրավական ակտերով ամրագրված են, բայց պատերազմը ցույց տվեց, որ պրակտիկայում դրանք ոտնահարվում էին, և լրագրողների կյանքը ռիսկի տակ էր դրվում գրեթե ամեն օր: Այս մասին «Պատերազմի ժամանակ հայ լրագրողներին թիրախավորելու և ՄԻԵԴ-ում գործի» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը:
«Պատերազմի 44 օրվա ընթացքում բազմաթիվ դեպքեր են արձանագրվել, թե՛ միջազգային, թե՛ տեղացի լրագրողների պարագայում, որ նրանց հետևում էին ԱԹՍ-ներ կամ նրանք ենթարկվում էին հրետակոծության: Մինչդեռ լրագրողների առաքելությունը հակամարտությունների լուսաբանման գործում առանցքային է, որովհետև նրանք իրենց աշխատանքով կարող են նպաստել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը: Լրագրողները պետք է հատուկ պաշտպանված լինեն և չթիրախավորվեն, սակայն այս պատերազմի ընթացքում նրանք բազմիցս թիրախավորվում էին»,- նշեց Դոյդոյանը: