ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ներկայացրեց 2020 թվականի Կառավարության ծրագրի արտաքին գործերի գերատեսչության կատարողականի զեկույցը:
Նախարարի խոսքով՝ տարին, Հայաստանի անկախությունից ի վեր, ամենածանրն էր.«Մի կողմից Քովիդ-19-ը, մյուս կողմից՝ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան նոր ծանր մարտահրավերներ ստեղծեցին մեր ամբողջ պետական մարմինների համար, և դրանց հետևանքների հաղթահարումը ձևավորեց մեր գերատեսչության աշխատանքների օրակարգը»:
«Կովիդ 19-ի համավարակով պայմանավորված՝ ԱԳՆ, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ և դեսպանատների աջակցությամբ ձեռնարկել է արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցներին տեղում աջակցելու և նրանց անվտանգ հայրենադարձումը կազմակերպելու աշխատանքներ, արդյունքում Հայաստան է վերադարձել 14 564 քաղաքացի, որոնցից 2254-ի տեղափոխումը կազմակերպվել է անվճար հիմունքներով»,- տեղեկացրեց նախարարը: