Պատերազմի ժամանակ վիրավորված զինծառայողներին տրամադրվող բուժօգնությունն իրականացվում է պետության հաշվին՝ ստացիոնար և ամբուլատոր պայմաններում: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ արտասահմանում բուժումը շարունակելու կարիքի դեպքերում գործում է հստակ ընթացակարգ․ ՊՆ-ն ներկայացնում է նման դիմումներն Առողջապահության նախարարությանը կից գործող մասնագիտական հանձնաժողովին, որն էլ գնահատում է՝ կա՞ արտերկիր մեկնելու կարիք, թե՞ ոչ: Բժշկական ցուցման դեպքում, նախարարի հավաստմամբ, պետությունն ամբողջությամբ փակում է վիրավոր զինծառայողների բժշկական օգնության ծավալը:
«Այս պահին էլ հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացված 12 դիմում, որոնք ընթացքի մեջ են: Ցուցման դեպքում, Կառավարության համապատասխան որոշման շնորհիվ, տվյալ զինծառայողները կմեկնեն բուժման, և պետությունը կփակի նրանց բուժման ծախսերը»,- նշեց նախարար Ավանեսյանը: