ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվում է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախարար Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ նախագծով ԳԱԱ ինստիտուտներին տրվելու է ինքնավարություն և ուղիղ կառավարման հնարավորություն:
«Նրանք դեմ են, քանի որ գտնում են, որ մեկ տեղից կառավարումն ավելի ճիշտ է, սակայն, վստահեցնում եմ՝ կառավարում լինելու է՝ գործող ԳԱԱ գործող ղեկավարությամբ կամ այլ տարբերակով: Այնուհանդերձ, այս տեսքով Գիտությունների ակադեմիան խնդրահարույց է»,- ասաց նախարարը:
Նա պարզաբանեց ԱԺ-ում իր ելույթը. «Ունենք շատ լավ երիտասարդներ, որոնց ասում ենք՝ գնացեք ակադեմիա, չեն գնում, գնում են արտասահման և ստանում են «սարսափելի» բարձր աշխատավարձ: Ինձ քննադատեցին, երբ որ ասացի՝ ցավալի է, որ գնում են, բայց ճիշտ են անում, որ գնում են: Ես նկատի ունեի, որ նրանք գնալով՝ ոչ մի կարգ, ոչ մի օրենք չեն խախտում»: