Պատերազմից հետո ուխտ եմ արել, գերեզմանաշերտին չեմ մոտենալու, քանի դեռ մեր զոհված տղաների վրեժը չենք լուծել: Այս մասին «Եռաբլուրում» լրագրողների հետ զրույցում ասաց ազատամարտիկ, Արթուր Այվազյանը՝ հայտնի Մանախը:
«Առաջին հերթին պետք է հասկանանք դավաճանության պատճառները, ամենայն լրջությամբ այս ամեն ինչը պետք է վեր հանենք, դեռ ոչինչ չի ավարտվել: Մեր մեջի դավաճաններին պիտի գտնենք… Առնվազն երկու դավաճանի մասին ես հայտարարել եմ:
«Նիկոլ Փաշինյանը դավաճան է, դա անառարկելի փաստ է, այո դավաճան է և պատասխան է տալու»,- նշեց Այվազյանը՝ հավելելով՝ եթե նա որևէ առնչություն չունի այս ամենի հետ, ինչու չի բացահայտում, թե ինչ տեղի ունեցավ:
Արթուր Այվազյանը նաև հավելեց, որ Հադրութի օպերացիաների ժամանակ, երբ որ ամենակարևոր խնդիրներն էին իրականացնում և դիմագրում էին հակառակորդի դիվերսիան խմբերին, իրենց մարտական ստորաբաժանումը ԱԱԾ-ն զինաթափեց, Հադրութից իրեն տեղափոխեց Երևան: