Հայկական կողմը չունի բանակցային որևէ լծակ: «Փաշինյան-Պուտին-Ալիև առաջին հանդիպումը 44-օրյա պատերազմից հետո» թեմայով քննարկման ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» ղեկավար Թևան Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա գնալը իմաստ չուներ:
«Փաշինյանը գնացել էր Մոսկվա ոչ թե բանակցելու՝ հայտարարությունը ստորոգրել-չստորագրելու վերաբերյալ, այլ քննարկելու արդեն պատրաստի հայտարարոթյան տեքստի ստորակետները՝ դնե՞լ բառից այս կողմ, թե՞ այն կողմ»,- նշեց Պողոսյանը:
«Եթե կողմերը գնում են բանակցելու, աշխատանքը լինում է թիմային։ Բայց մենք տեսանք ոչ արտգործնախարարն էր այնտեղ, ոչ էլ որևէ մեկը։ Երեք ղեկավարներն էին, որոնց աշխատակազմերն օրեր առաջ ամեն ինչ արել էին, մեզ էլ այստեղից-այնտեղից լուրեր էին հասնում, որ տնտեսական հարցեր են լինելու։ Ինչո՞ւ եմ այս ամենն ասում, քանի որ հայկական կողմն այսօրվա դրությամբ չունի բանակցային լծակ։ Միակ լծակը լինելու է այն, որ կարող են ասել, չենք կատարի այսինչ բանը, եթե մեր գերիներին չտաք»,- ասաց Պողոսյանը։
Նա նկատեց, որ Մոսկվա այցին ընդառաջ որևէ գործողություն Ադրբեջանի դեմ չի իրականացվել, Փաշինյանը Մոսկվա գնացել է առանց արգումենտի. «Եթե օրինակ, պարզվեր, որ մոտ 100 ադրբեջանցի սահմանը խախտել է ու գերի է ընկել, կամ Ադրբեջանի նկատմամբ լիներ քրեական գործ միջազգային դատարանում։ Եթե լիներ նման պաշար, արգումենտ, կարելի էր բանակցել, բայց չկա, ուստի կարելի էր և չգնալ»: