Հայաստանում տնտեսությունն ավելի ազատ է, քան Թուրքիայում և Ռուսաստանում․ հայտնի են «Տնտեսական ազատության ինդեքս 2020»-ի արդյունքները
Հրապարակվել են Heritage Foundation-ի «Տնտեսական ազատության ինդեքս» ամենամյա հետազոտության՝ 2020 թվականի արդյունքները։ Ներկայացված տվյալների համաձայն՝ այս տարի Հայաստանը 180 երկրների շարքում 34-րդ տեղում է։ Այն իր ցուցանիշները բարելավել է 2․9 միավորով։
Հայաստանում տնտեսական ազատության վարկանիշային միավորը 70․6 է։ Ուսումնասիրության մեջ հաշվի առնված 12 բաղադրիչներից Հայաստանի ցուցանիշները դրական տեղաշարժ են արձանագրել հետևյալ կետերում․ ունեցվածքի իրավունք, դատական ​​արդյունավետություն, կառավարության բարեխղճություն, հարկային բեռ, կառավարության ծախսեր, բիզնեսի ազատություն և աշխատանքի ազատություն։
Հետազոտության մեջ նշվում է, որ վերջին 15 տարում Հայաստանում տնտեսական ազատությունը բավականին կայուն է:
«Անցած երկու տարում հատկապես կայուն էր ՀՆԱ-ի աճը, քանի որ տնտեսությունը 2015–2016 թվականների տարածաշրջանային դանդաղեցումից հետո վերականգնվել է: Կառավարությունը գնում է կառուցվածքային բարեփոխումների, արտահանման խթանման և ավելի մեծ օտարերկրյա ներդրումների ճանապարհով՝ հետագա տնտեսական աճը մեծացնելու նպատակով»,- նշված է «Տնտեսական ազատության ինդեքս»-ում։
Հավելենք՝ վարկանիշային աղյուսակում առաջատարները Սինգապուրը, Հոնկոնգը և Նոր Զելանդիան են։ Հարևան Վրաստանը 12-րդ հորիզոնականում է, Ադրբեջանը՝ 44-րդ, իսկ Թուրքիան և Ռուսաստանը տնտեսական ազատությամբ զիջում են Հայաստանին՝ զբաղեցնելով, համապատասխանաբար, 71-րդ և 94-րդ հորիզոնականները։
Տարածաշրջանի ամենացածր ցուցանիշները Իրանն է գրանցել՝ հայտնվելով 164-րդ հորիզոնականում։