Օրերս Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանն անդրադաձել է դպրոց չհաճախող և կրթությունից դուրս մնացած երեխաների խնդրին՝ մեջբերելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգիրքը, որի 178-րդ հոդվածը սահմանում է՝ ծնողների կամ նրանց փոխարինող անձանց կողմից անչափահաս երեխաների դաստիարակության և ուսուցման պարտականությունները չարամտորեն չկատարելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում այդ անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով, այսինքն՝ 30 հազար դրամով: Ասել է թե՝ անապահով խավի մի շարք ընտանիքներ, որոնք ի վիճակի չեն ապահովելու իրենց երեխաների՝ դպրոց հաճախելու ծախսերը, առաջիկայում կարող են տուգանվել։
Իսկ որքանո՞վ է արդարացված ծնողների կամ նրանց փոխարինող անձանց նկատմամբ 30 հազար դրամ տուգանքի կիրառումը, այն էլ՝ այն պարագայում, երբ նրանցից շատերը, օրինակ, երեխաներին դպրոց չեն ուղարկում հենց սոցիալական խնդիրներից դրդված։
Թեմայի շուրջ Factor.am-ը ներկայացնում է «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության կրթական ծրագրերի համակարգող Լիլիթ Նազարյանի և Կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանի տեսակետները։