Երևանի քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մասիս Մելքոնյանի, բավարարեց Մայր Աթոռի դիվանապետ Տեր Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին կանավորելու վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը։ Նշենք, որ միջնորդության քննությունն ու որոշման հրապարակումը տևեց ընդամենը երկու ժամ։
Այս մասին հայտնեց նրա փաստաբաններից Արսեն Բաբայանը։
Նշենք, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին երեկ Քննչական կոմիտե էին հրավիրել՝ նրան վերագրվող տեսանյութի գործով հարցաքննության, սակայն հարցաքննության ավարտից հետո, երբ արդեն փաստաբանի հետ ցանկացել են դուրս գալ շենքից, նրանց դիմավորել են ԱԱԾ աշխատակիցներն ու հայտնել, որ քննիչի որոշում ունեն հոգևորականին ձերբակալելու վերաբերյալ:
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին մեղադրում են իրացնելու նպատակով թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ:
Փաստաբան Արսեն Բաբայանը երեկ որոշ մանրամասներ է հայտնել մեղադրանքից, ըստ որի՝ արքեպիսկոպոսին վերագրվող դեպքը տեղի է ունեցել 2018 թվականին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ: Ըստ մեղադրանքի՝ ակցիայի մասնակիցներից մեկին վարկաբեկելու նպատակով Արշակ արքեպիսկոպոսը ինչ-որ մեկին հրահանգել է թմրանյութ գցել նրա ուսապարկը: Երեկ Բաբայանը բարձրաձայնել է այն մասին, որ եթե անգամ հոգևորականը նման արարք կատարած լիներ, նրան չէր կարող դրա համար վերագրվել իրացնելու նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեղադրանք, քանի որ հոդվածի վերնագիրն արդեն իսկ վկայում է այն մասին, որ ենթադրյալ արարքի նպատակը ոչ թե թմրամիջոց իրացնելն է, այլ անձին վարկաբեկելը: