«Երրորդ հանրապետության հետահայաց վերլուծությունն ակնհայտ է դարձնում, որ պետականության նկատմամբ քաչմահրանքը, ինքնիշխանությունից և ինքնուրույնությունից մեր վախերը լիարժեք հաղթահարված չեն։ Պատմությունն ու աշխարհը մենք շարունակում ենք ընկալել այն բանաձևերով, որ ԽՍՀՄ կայսրության քարոզչությունը հետևողականորեն սերմանել է մեզանում։ Այս է պատճառը, որ համոզված եմ՝ մեր պետության հարատևությունն ապահովելու համար հենց սա պետք է հաղթահարենք»,- այս մասին Սարդարապատի հուշահամալիրում Հայաստանի առաջին հանրապետության օրվա առթիվ իր ուղերձում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն իր ուղերձում մի քանի իրողություն թվարկեց։ Ըստ Փաշինյանի՝ 29հազար 743 քառ կմ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքով ՀՀ-ն մեր ժողովրդի ոչ թե կորուստների, այլ՝ ձեռքբերումների արտահայտությունն է։
«Մեր ժողովուրդն այլևս հայրենիք փնտրելու կարիք չունի, հայրենիքը գտնված է։ Այսօր մենք ավելի պետություն ենք, քան երբևէ, ավելի անկախ ու ինքնիշխան ենք, քան երբևէ»,- նշեց նա։
Փաշինյանի կարծիքով՝ արտաքին ուժերի կողմից երաշխավորված անվտանգությունը խաբուսիկ է, ինքներս ենք մեր անվտանգության երաշխավորը։