Ռումինիայի նախագահական ընտրություններում պարտված ծայրահեղ աջակողմյան «Ռումինացիների միավորման դաշինքի» նախագահի թեկնածու Ջորջ Սիմիոնը դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով չեղարկել արդյունքները։
«Ես պաշտոնապես խնդրում եմ Սահմանադրական դատարանին չեղյալ հայտարարել Ռումինիայի նախագահի ընտրությունների արդյունքները։ Նույն պատճառներով, որոնցով չեղյալ հայտարարվեցին դեկտեմբերյան ընտրությունները՝ պետական ​​և ոչ պետական ​​գործիչների արտաքին միջամտություն։ Այս անգամ դա ապացուցվեց։ Ո՛չ Ֆրանսիան, ո՛չ Մոլդովան, ո՛չ էլ որևէ այլ երկիր իրավունք չունեն միջամտել մեկ այլ պետության ընտրություններին»,- գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
Նշենք, որ Ռումինիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի էր ունեցել  մայիսի 18-ին։ Սիմիոնը պարտվել էր իր մրցակից՝ Բուխարեստի քաղաքապետ Նիկուշոր Դանին, որը ստացել է շուրջ 54% ձայն, իսկ Սիմիոնը՝ 46%։ Հատկանշական է, որ քվեարկության արդյունքներն ամփոփելուց հետո նա ընդունել էր իր պարտությունը։
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը X սոցիալական ցանցում արձագանքել է Սիմիոնի գրառմանը և ասել, որ պատրաստ է գնալ Ռումինիա և վկայություն տալ։
«Ես պատրաստ եմ գալ և վկայություն տալ, եթե դա կօգնի ռումինական ժողովրդավարությանը»,- գրել է Դուրովը։
Հավելենք, որ ընտրությունների ժամանակ Դուրովը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան պահանջել է, որ Telegram-ը «լռեցնի պահպանողական ձայները» Ռումինիայում։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կտրականապես հերքել էր այս մեղադրանքը, ինչից հետո Դուրովը պարզաբանել է, որ խնդրանքը եղել է ֆրանսիական հետախուզության ղեկավար Նիկոլա Լերների կողմից։
Դուրովը Ֆրանսիայում քրեական հետաքննության տակ է, պետք է թույլտվություն խնդրի երկրից հեռանալու համար։ Նա ազատ է արձակվել գրավի դիմաց և հսկողության տակ է։ Ֆրանսիան վերջերս մերժել էր Դուրովի՝ ներդրողների հետ բանակցություններ վարելու համար Միացյալ Նահանգներ մեկնելու խնդրանքը, իսկ դատախազությունը գտել էր, որ նման ուղևորությունն «անհետաձգելի կամ արդարացված չի թվում»։