Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի մասնակցությամբ Բաքվում տեղի է ունեցել երկու երկրների միջև ստորագրված փաստաթղթերի փոխանակման արարողությունը, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին փոխանակել են «Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջև 2025-2027 թվականների քաղաքական խորհրդակցությունների ծրագիրը»։
«Ադրբեջանի Հանրապետության թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության և Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարարության միջև 2025-2026 թվականների համար տրանսպորտի ոլորտում համապարփակ համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը» Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևն ու Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարար Ֆարզանե Սադեղն են փոխանակել։
«Ադրբեջանի Հանրապետության թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարարության միջև «Ծովագնացների վերապատրաստման, վկայագրման և հերթապահության ստանդարտների մասին» միջազգային կոնվենցիայի 1978 թվականի I/10 կանոնակարգին համապատասխան վկայականների փոխադարձ ճանաչման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը» փոխանակվել է կրկին Նաբիևի ու Սադեղի միջև։
«Ադրբեջանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի և իսլամական առաջնորդման նախարարության միջև 2025-2028 թվականների մշակութային փոխանակման ծրագիրը» փոխանակվել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Ադիլ Քերիմլիի և Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և արհեստների նախարար Ռեզա Սալեհի Ամիրիի միջև։
Ադրբեջանի Հանրապետության լրատվամիջոցների զարգացման գործակալության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի և իսլամական առաջնորդման նախարարության միջև լրատվամիջոցների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը փոխանակվել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ (միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ) Շահին Մուստաֆաևի և Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար (միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ) Ֆարզանե Սադեղի միջև։
Հիշեցնենք, որ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն այցով Ադրբեջանում է։ Այսօր ավելի վաղ նա բանակցություններ էր անցկացրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։