Ադրբեջանի Մեջլիսը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ճնշում գործադրել ՀՀ-ի վրա՝ ականների ճշգրիտ քարտեզները փոխանցելու համար
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ ճշգրիտ ականների քարտեզները փոխանցելու համար։ Մեջլիսի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի համապատասխան բանաձևի համաձայն՝ ապրիլի 4-ն ամեն տարի նշվում է որպես Ականազերծման իրազեկման և Ականազերծման գործում աջակցության միջազգային օր։
«Հայաստանն Ադրբեջանի տարածքի ավելի քան 13%-ն աղտոտել է 1,5 միլիոն ականներով և բազմաթիվ չպայթած զինամթերքով։ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում առաջացած լայնածավալ ավերածությունները և ականների խնդիրը զգալի ֆինանսական ծախսեր են պահանջում՝ դրանք վերացնելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, թե 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո ականների պայթյունների հետևանքով վիրավորվել է Ադրբեջանի 388 քաղաքացի։
Մեջլիսը կոչ է անում միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, «որպեսզի ընդունի իր պատասխանատվությունն ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի համար և Ադրբեջանին տրամադրի ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզներ», ինչպես նաև մեծացնել Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունն ականազերծման ոլորտում։
Հավելենք, որ ավելի վաղ էլ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն էր ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզներ պահանջել։