29.03.2025 | 19:00«Փաշինյանի ելույթը բացարձակ բոլշևիկյան էր, այն ինձ ցնցեց: Որքան էլ նախորդ իշխանություններին ընկալես քեզ որպես հակառակորդ, պետք է ընդունես, որ քո պետականության մի մասնիկն են: Գոնե իշխանավորները պետք է հետևեն իրենց բառապաշարին, սպառնալիքներն անընդունելի են, թեպետ նրանք էլ քննադատվելու տեղ ունեն»,- Factor TV-ի հետ զրույցում նշում է ցեղասպանագետ, պատմաբան Սուրեն Մանուկյանը` անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Ազգային Ժողովում վերջերս ունեցած ելույթին:
Սուրեն Մանուկյանը խոսում է նաև Ադրբեջանում որպես ուսուցիչ աշխատող թուրք երիտասարդի հայտարարությունից, որը նա վերջերս արել էր մեր Հանրապետության հրապարակից:
Հիշեցնենք` վերջինս նշել էր, թե, իբր, Երևանը հնագույն թուրք-ադրբեջանական քաղաք է, որտեղ ապրել են 2 մլն թուրքեր. «Թուրք ուսուցչի շուրթերով լսեցինք այն, ինչ այսօր ներարկվում է ադրբեջանցի երեխաներին` ապատեղեկատվություն և ատելություն: Եթե նույնիսկ այսօր Ադրբեջանում որոշեն, որ մենք իրենց բարեկամն ենք, 30 տարվա պրոպագանդան է որոշիչ լինելու: Ադրբեջանական դասագրքերում հայը ներկայացվում է «նենգ», «արյունարբու», «խորամանկ». ատելությունն է ֆորմուլան»:
Պատմաբանի խոսքով` եթե մենք սոցցանցերի այս դարաշրջանում գումարներ չներդնենք, կարող ենք պարտվել Ադրբեջանի քարոզչությանը. «Մենք 30 տարի մատների արանքով ենք նայել մեր պատմագիտական միտքը պրոպագանդելուն»: