Դիմակավորված հատուկ ջոկատայինները երեկ երեկոյան Երևանի կենտրոնից ցուցադրաբար բերման էին ենթարկել մի խումբ անձանց և տեղափոխել Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչություն։ Քիչ ուշ պարզ դարձավ՝ ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի թիկնապահներն են։ Բերման ենթարկելու պահը ֆիքսել էին անցորդներն ու տեսանյութը տարածել համացանցում։
Արփինե Սարգսյանի ղեկավարած գերատեսչությունը սեփական նախաձեռնությամբ հատուկջոկատայինների գործողություններին պաշտոնապես չի անդրադարձել։ Միայն լրագրողների հարցումներին ի պատասխան՝ ՆԳՆ-ից, առանց անձանց ինքնությունը բացահայտելու, նշել են, որ բերման է ենթարկվել չորս անձ՝ ապօրինի զենք պահելու կասկածանքով։
Մարտի 12-ի առավոտյան ՆԳՆ-ից Factor TV-ին փոխանցեցին, որ ձերբակալված չորս քաղաքացիներն ազատ են արձակվել՝ այդպես էլ հստակ չպատասխանելով՝ ապօրինի զենք պահելու կասկածանքը հաստատվել է, թե՝ ոչ։
Նիկոլ Փաշինյանն այս խիստ ցուցումը իրավապահ համակարգին տվել էր 2018 թվականի սեպտեմբերին։ Այդ օրերին բարձր վարկանիշ ունեցող վարչապետի համար անհանդուրժելի էր մայրաքաղաքի փողոցներում տեսնել մի քանի մեքենաներով և թիկնազորով շրջող արտոնյալների։ Երեկ հրապարակված տեսանյութում, սակայն, երևում է, որ Փաշինյանի ղեկավարած ՔՊ կուսակցության պատգամավորի անվտանգության աշխատակիցներն առնվազն երկու ավտոմեքենայով են։
Փաշինյանից այլ հարցերում ավելի խիստ վերաբերմունք ակնկալող Խաչատուր Սուքիասյանից իր անվտանգության աշխատակիցների՝ խմբերով շրջելու և ենթադրյալ ապօրինի զենք պահելու վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալ չհաջողվեց։ Նա Factor TV-ի զանգերն անպատասխան թողեց։ Ինչո՞ւ Փաշինյանի թիմակիցը չի հետևում իր քաղաքական ղեկավարի կոչին․ երբ այս հարցադրումն ուղղեցինք նրա մամուլի խոսնակին, նա փոխանցեց, որ երեկ տեղի ունեցածը համարում են գործընթաց, որն իրականացվում է բոլորի հետ, և որ որևէ խնդիր չեն տեսնում։
Չնայած Խաչատուր Սուքիասյանի մամուլի խոսնակ Աննա Մկրտչյանը հաստատել է, որ երեկ երեկոյան բերման են ենթարկվել պատգամավորի անվտանգության աշխատակիցները եւ նշել, որ խնդիր չի տեսնում, ՔՊ վարչության փոխնախագահ Վահագն Ալեքսանյանը չի ուզում հավատալ, ասում է՝ փաս տեր չունի, որ իր թիմակցի հետ է կապված եղել երեկ տեղի ունեցածը։
Պարոն Ալեքսանյանը, վստահաբար տեղյակ է, որ ՆԳՆ-ից անձնական տվյալներ չեն կարող տրամադրել։
«Ժողովրդավարական հարթակ» հիմնադրամի տնօրեն Գարեգին Միսկարյանի խոսքով՝ 2018 թվականից հետո արժեքային փոփոխություններ գրեթե չեն եղել։ Նախկին բարքերը պահպանվում են։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի՝ ասֆալտին փռելու եւ թիկնազորով շրջելու արգելքի մասին հայտարարությունից հետո մի քանի ամիս տարբեր օլիգարխների եւ քաղաքականացված գործարարների իրավապահները ցուցադրաբար պառկեցնում էին ասֆալտին եւ այդ տեսանյութերը տարածում։ Ավելի ուշ Փաշինյանը հայտարարեց, թե Հայաստանում էլ օլիգարխներ չկան, եվ այդպիսով զինված թիկնազորով երթեւկող գործարարները դարձան ընդունելի։