Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը որոշում է կայացրել Ադրբեջանին արտահանձնել ադրբեջանական Azel.TV կայքի ղեկավար Աֆղան Սադիգովին։ Այս մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին հայտնել է նրա կինը՝ Սևինջ Սադիգովան։
Պաշտպանական կողմը մտադիր է բողոքարկել դատարանի որոշումը։
«Աֆղանն արդեն 69 օր է, ինչ հացադուլ է անում, և նրան ծանր վիճակում անվասայլակով տեղափոխել են դատարան։ Իմ կարծիքով՝ նա չէր հասկանում, թե ինչ է կատարվում։ Նա ոչինչ չասաց, միայն նայում էր շուրջը»,- պատմել է ընդդիմադիր լրագրողի կինը։
Վրաստանի սոցիալական արդարության կենտրոնին, որը պաշտպանում է լրագրողի իրավունքները, հայտնել են, որ երկրի Գլխավոր դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Սադիգովին Ադրբեջանին արտահանձնելու խնդրանքով։
Աֆղան Սադիգովը և նրա պաշտպանները դատարանում ասել են, որ նրա արտահանձնումն Ադրբեջան կնշանակի քաղաքական հետապնդում՝ կառավարության նկատմամբ կոռուպցիայի վերաբերյալ  նրա քննադատությունների համար: Պաշտպանական կողմը դատարանին ներկայացրել է փաստեր, որ Սադիգովը նախկինում ենթարկվել է հետապնդումների, խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի, և դա կկրկնվի, եթե նա արտահանձնվի։ Սակայն դատարանն այս բոլոր փաստերը հաշվի չի առել։
Հավելենք, որ Սադիգովը  սեպտեմբերի 21-ից հացադուլ է հայտարարել՝ բողոքելով իր ձերբակալության և ապաստան չտրամադրելու դեմ։ Հոկտեմբերի 8-ին հացադուլի արդյունքում նրա ինքնազգացողությունը վատացել էր, և նրա տեղափոխվել էին բանտային հիվանդանոց։ Վրաստանի իշխանությունները հրաժարվել են նրան քաղաքական ապաստան տրամադրել։
Վրացական կողմն իր մերժումը բացատրել է, իբր, նրա դեմ հարուցված գործում «քաղաքական դրդապատճառների բացակայությամբ»։